Ezen a fotón az eget szeretnénk kijelölni, hogy aztán tetszőleges módosításokat végezhessünk vele. Mondjuk átszínezzük. Az ég kijelölése akkor is célszerű, ha a főtémát szeretnénk kivágni vagy szerkeszteni, de az meglehetősen összetett alakú, több színből, vagy árnyalatból áll. Ilyenkor, ha viszonylag egynemű a hátterünk, érdemes azt kijelölni, majd a kijelölést megfordítva a főtéma válik annak célpontjává.
Esetünkben a kék égen van egy enyhe tónusátmenet. Azt szeretnénk, hogy a kissé sötétebb és világosabb égrészletek is a kijelölés részét képezzék majd. Először válassz egy kijelölő eszközt (M billentyű), például a négyzetest, majd - csak a kék ég területeit érintve - húzz egy téglalapot a jellemző színű részek fölé. Ezzel megadhatod, hogy a kijelölésben milyen jellegű területek vegyenek részt. Hogy pontosabb eredményt kapj, nyomd meg a Shift gombot, majd nyomva tartva jelölj ki még nagyobb téglalapokat az ég kékjéből. Vigyázz, hogy a kijelölés ne érintse a főtémához tartozó képelemeket, jelen esetben az ágakat!
A Select főmenüben válaszd ki a Similar (Hasonló) parancsot! A parancs hatására a téglalapokkal kijelölt szín és tónusterületekhez hasonló összes szín ki lesz jelölve a képen. Remélhetőleg az égbolt egésze
Ha maradtak még kijelöletlen területek, ugyanebben a menüben válaszd a Grow (Növelés) pontot, ezzel újabb hasonló területeket vonsz be a kijelölésbe. A végeredmény egy körvonal, amely az ég minden részletét érinti a főtémát viszont nem.
Az ezután végrehajtott módosítások, csak a kijelölt területeken belül lesznek érvényesek. Esetünkben azImage/Adjustments/Channel Mixer paranccsal változtattunk kicsit az ég színén.
Ha nem az eget, hanem a főtémát szeretnéd módosítani (pl. világosítani), akkor az egérmutatót a kijelölés fölé téve, nyomj jobb egérgombot, majd a megjelenő menüből válaszd ki a Select Inverse pontot! Ezzel megfordítottad a kijelölést, így az eddig jelöletlen területeken dolgozhatsz.
Forrás: Budai Péter - Digiretus.hu
Post A Comment:
0 comments so far,add yours